"התשוקה להשמיע את הקול היהודי בספרד היא זו שמשכה אותי לעולם התיירותתחושת התקומה של העם היהודי חזקה מאוד כשאנו פוסעים בשכונות היהודיות בטולדו, בסגוביה ובמדריד מלווה בהסברים בעברית על עברנו המפואר"

לשבת בספריית האוניברסיטה לא היה מספיק עבורי, שאלתי את עצמי איך מתנהלים החיים היהודים כמיעוט בתוך חברת רוב נוצרית או ערבית ? יצאתי למסע של עשר שנים בעקבות יהודי ספרד ופורטוגל. רק לאחר שחוויתי על בשרי איך חיים בתוך שני לוחות שנה שלעתים תכופות מתנגשים,הרגשתי שאני בשלה להגיש את עבודת המחקר לאוניברסיטה. הביקורים התכופים בשכונות היהודיות מלאו לי את המצברים התחושה של עוצמת העם היהודי היא זאת שהביאה אותי להפוך את התשוקה הזו לעיסוק שלי להדריך סיורים.

לומר שחסר הסברה זה דבר אחד, להפשיל שרוולים ולתרום את חלקי זה דבר אחר !

כתבה בעיתון לה ווס דה גליסיה על פעילותי, הכותרת: גשר בין ספרד לישראל

ברצוני להודות לאנשי התקשורת שראיינו אותי:

– הראיון הראשון נערך על ידי Fernando Molezún, Pablo Portabales .
– הראיון השני נערך עם אנה וליניו מ 
– Radio Líder.
– 

הראיון השלישי נערך עם לואיס לרה מ 
– Onda Cero.
– צוות תוכנית הטלויזיה האזורית בהנחיית פאבלו מונייס.
– ראיון לעתון הנפוץ ביותר בגליסיה La Voz de Galicia שהתפרסם בסוף
השבוע נערך על ידי קתרינה דביסה
.

שבועיים אחרי שהגשתי את התיזה לאוניברסיטה העברית, לימדתי את הקורס שכתבתי לאוניברסיטה הלאומית במרחק של ספרד UNED על התרבות וההיסטוריה של יהודי ספרד. הקורס שודר ON LINE לכל מרכזי האוניברסיטה בספרד, אירופה ואמריקה לטינית. חלום חיים שהתגשם !

 הריקוד הוא שפה בינלאומית ולכן זו אחת הדרכים היפות לבנות גשר תרבותיהשיר בלאדינו "לה רוזה אנפלורסה"והכוריאוגרפיה המשותפת שעשיתי עם הרקדנית הנפלאה והיצירתית נטע שיזףהוצגו לראשונה בתוכנית הטלויזיהלשמלה ברוח כלה יהודייהשילבתי מוטיבים של יהודיה "קורדובסה" (מקורדובהוכן מוטיבים של צאצי גירוש ספרד.

זו היתה הפעם הראשונה שבפסטיבל היתה נציגות מישראל ומאוד ריגש אותי להגיש את הדגל הישראלי למנהלת הארוע (שגם מאוד התרגשהכדי שיתנופף בין שאר דגלי מדינות המשתתפים וכן ראיון פרומו יחד איתה לקראת הפסטיבלהוידאו המצורף מספר את סיפור הפרוייקט בתמונותמקניית השמלההתופרותהחברות שהן הרוח הגבית שליוברקע השיר שחרחורת (מורניקה).

יש פתגם שאומר "מי שמגיש את הורד נשאר עם הניחוח שלה ביד"הפעילות שנעשתה ברובה בהתנדבות הניבה חוויות בלתי נשכחות והזדמנות להגיע למקומות מעבר לדמיון.

דף הפייסבוק של הפרוייקט "בונים גשר תרבותי בין ספרד לישראל" "Construyamos un Puente Cultural Entre España-Israel"

תהנו מהביקור באתר ונשמח לפגוש אותכם בסיורים במדריד וכמובן אל תוותרו על סיור מרגש "בירושלים שהיתה בספרד" היא טולדו ♥♥